Vishay/BCcomponents MKP18424124000
MKP18424124000 picture photo
Mfg. Part Number
MKP18424124000
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 120 NF 10% 400VAC AXIAL
Datasheet Download
MKP18424124000.pdf
Availability of MKP18424124000
QUANTITY
MKP18424124000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP18424124000
Internal Part NumberEIS-MKP18424124000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1842
Packaging*
Capacitance0.12µF
Tolerance-
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP18424124000
Related LinksMKP1842, MKP18424124000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP18424124000 Details Description
Related parts for MKP18424124000
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 1000 OHM 0805 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF 289POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 30POS HL LOW P datasheet.pdf