Vishay/BCcomponents MKP1848615094P2
MKP1848615094P2 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1848615094P2
Brief Description
CAP FILM 15UF 5% 900VDC RADIAL5
Datasheet Download
MKP1848615094P2.pdf
Availability of MKP1848615094P2
QUANTITY
MKP1848615094P2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1848615094P2
Internal Part NumberEIS-MKP1848615094P2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package77
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1848 DC-Link
Packaging*
Capacitance15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC900V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Lead Spacing*
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1848615094P2
Related LinksMKP1848, MKP1848615094P2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1848615094P2 Details Description
Related parts for MKP1848615094P2
IC TXRX 5V RS232 LP CAPS 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SENS 1500PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ GREEN HYSOL SMD datasheet.pdf
CONN DIN C MALE 96POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf