Vishay/BCcomponents MKP1848620094Y5
MKP1848620094Y5 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1848620094Y5
Brief Description
CAP FILM 20UF 5% 900VDC RADIAL
Datasheet Download
MKP1848620094Y5.pdf
Availability of MKP1848620094Y5
QUANTITY
MKP1848620094Y5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1848620094Y5
Internal Part NumberEIS-MKP1848620094Y5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package55
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1848 DC-Link
Packaging*
Capacitance20µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC900V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)11 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Lead Spacing*
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1848620094Y5
Related LinksMKP1848, MKP1848620094Y5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1848620094Y5 Details Description
Related parts for MKP1848620094Y5
IC RECEIVERS ZERO-IF 28TQFN datasheet.pdf
IC AUDIO SUBSYSTEM 2.1W D 20USMD datasheet.pdf
RES SMD 19.6KOHM 0.05% 1/8W 1206 datasheet.pdf
WASHDOWN RING 4 WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 50.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf