Vishay/BCcomponents MKP1848640094Y2
MKP1848640094Y2 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1848640094Y2
Brief Description
CAP FILM 40UF 5% 900VDC RADIAL
Datasheet Download
MKP1848640094Y2.pdf
Availability of MKP1848640094Y2
QUANTITY
MKP1848640094Y2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1848640094Y2
Internal Part NumberEIS-MKP1848640094Y2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1848 DC-Link
Packaging*
Capacitance40µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC900V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Lead Spacing*
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1848640094Y2
Related LinksMKP1848, MKP1848640094Y2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1848640094Y2 Details Description
Related parts for MKP1848640094Y2
SWITCHLOCK SPDT SOLDER LUG 125V datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1" datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 20MSPS DL 48-TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 30POS STRGHT SKT datasheet.pdf
IC EEPROM I2C BUS 128KBIT 8SOP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf