Vishay/BCcomponents MKP1848C63560JP4
MKP1848C63560JP4 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1848C63560JP4
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 35UF 5% 600VDC RADIAL
Datasheet Download
MKP1848C63560JP4.pdf
Availability of MKP1848C63560JP4
QUANTITY
MKP1848C63560JP4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1848C63560JP4
Internal Part NumberEIS-MKP1848C63560JP4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package63
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1848C DC-Link
Packaging*
Capacitance35µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC600V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1848C63560JP4
Related LinksMKP1848C, MKP1848C63560JP4 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1848C63560JP4 Details Description
Related parts for MKP1848C63560JP4
HEX STANDOFF 6-32 NYLON 3/8" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 5.4A I2PAK datasheet.pdf
CABLE ASSY C5E/C5E PLG SCTP 20' datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 4 ROW 200 POS datasheet.pdf
T STRUT 3.500L GDS:CCA12S/90-001 datasheet.pdf
OSC MEMS 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 24-28 AWG SLVR datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 62PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf