Vishay/BCcomponents MKP1848S71050JY6F
MKP1848S71050JY6F picture photo
Mfg. Part Number
MKP1848S71050JY6F
Brief Description
CAP FILM 500VDC 0UF RADIAL
Datasheet Download
MKP1848S71050JY6F.pdf
Availability of MKP1848S71050JY6F
QUANTITY
MKP1848S71050JY6F Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1848S71050JY6F
Internal Part NumberEIS-MKP1848S71050JY6F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMKP1848S Power Film Capacitors
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1848S DC-Link
Packaging*
Capacitance100µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC500V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1848S71050JY6F
Related LinksMKP1848S, MKP1848S71050JY6F Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1848S71050JY6F Details Description
Related parts for MKP1848S71050JY6F
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 3.6A DPAK datasheet.pdf
DSUB CON D*M M RG178 SS STD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 1M OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.93K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf