Vishay/BCcomponents MKP383212063JD02G0
MKP383212063JD02G0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383212063JD02G0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 630VDC 0.0012UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383212063JD02G0.pdf
Availability of MKP383212063JD02G0
QUANTITY
MKP383212063JD02G0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383212063JD02G0
Internal Part NumberEIS-MKP383212063JD02G0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package950
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383212063JD02G0
Related LinksMKP383212, MKP383212063JD02G0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383212063JD02G0 Details Description
Related parts for MKP383212063JD02G0
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO3P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 2.5V 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A TO220 datasheet.pdf
BLANKING PANEL FOR ZNL100 70MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 5A 80VDC LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf