Vishay/BCcomponents MKP383218250JI02W0
MKP383218250JI02W0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383218250JI02W0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2500VDC 0.0018UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383218250JI02W0.pdf
Availability of MKP383218250JI02W0
QUANTITY
MKP383218250JI02W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383218250JI02W0
Internal Part NumberEIS-MKP383218250JI02W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383218250JI02W0
Related LinksMKP383218, MKP383218250JI02W0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383218250JI02W0 Details Description
Related parts for MKP383218250JI02W0
DBL COND TUBLER END SLE 2X20AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 75PF 2.5KV P90 2325 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 236MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf