Vishay/BCcomponents MKP383218250JI02W0
MKP383218250JI02W0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383218250JI02W0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2500VDC 0.0018UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383218250JI02W0.pdf
Availability of MKP383218250JI02W0
QUANTITY
MKP383218250JI02W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383218250JI02W0
Internal Part NumberEIS-MKP383218250JI02W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383218250JI02W0
Related LinksMKP383218, MKP383218250JI02W0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383218250JI02W0 Details Description
Related parts for MKP383218250JI02W0
RES SMD 4.42KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.24 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC 8BIT 1.0-3.5US DAC S/O 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
MAGNETICS BALUN TRANSFORMER 6MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 2W DO204AL datasheet.pdf