Vishay/BCcomponents MKP383224250JI02W0
MKP383224250JI02W0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383224250JI02W0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2500VDC 0.0024UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383224250JI02W0.pdf
Availability of MKP383224250JI02W0
QUANTITY
MKP383224250JI02W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383224250JI02W0
Internal Part NumberEIS-MKP383224250JI02W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance2400pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383224250JI02W0
Related LinksMKP383224, MKP383224250JI02W0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383224250JI02W0 Details Description
Related parts for MKP383224250JI02W0
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 44POS HL LOW P datasheet.pdf