Vishay/BCcomponents MKP383256200JC02Z0
MKP383256200JC02Z0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383256200JC02Z0
Brief Description
CAP FILM 2000VDC 0.0056UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383256200JC02Z0.pdf
Availability of MKP383256200JC02Z0
QUANTITY
MKP383256200JC02Z0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383256200JC02Z0
Internal Part NumberEIS-MKP383256200JC02Z0
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package300
Packaging*
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383256200JC02Z0
Related LinksMKP383256, MKP383256200JC02Z0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383256200JC02Z0 Details Description
Related parts for MKP383256200JC02Z0
FIXED IND 300UH 122MA 8.7 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 450V SCREW datasheet.pdf
REDUCING ADAPT M40 - M32 ORING datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf