Vishay/BCcomponents MKP383311100JC02Z0
MKP383311100JC02Z0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383311100JC02Z0
Brief Description
CAP FILM 1000VDC 0.011UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383311100JC02Z0.pdf
Availability of MKP383311100JC02Z0
QUANTITY
MKP383311100JC02Z0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383311100JC02Z0
Internal Part NumberEIS-MKP383311100JC02Z0
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package550
Packaging*
Capacitance0.011µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383311100JC02Z0
Related LinksMKP383311, MKP383311100JC02Z0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383311100JC02Z0 Details Description
Related parts for MKP383311100JC02Z0
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
TRANSFORMER CURRENT 50.0 AMP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS TIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
FUSE 3.15A 350V RADIAL datasheet.pdf