Vishay/BCcomponents MKP383318040JC02R0
MKP383318040JC02R0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383318040JC02R0
Brief Description
CAP FILM 400VDC 0.018UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383318040JC02R0.pdf
Availability of MKP383318040JC02R0
QUANTITY
MKP383318040JC02R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383318040JC02R0
Internal Part NumberEIS-MKP383318040JC02R0
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Packaging*
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383318040JC02R0
Related LinksMKP383318, MKP383318040JC02R0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383318040JC02R0 Details Description
Related parts for MKP383318040JC02R0
IC MPU Z180 10MHZ 80QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FIFO SS 16384X36 7-5NS 144BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 OLIVE datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 30ppm 18pF 180 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 517 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 26POS PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V TO-236AB datasheet.pdf
CONN EDGE CARD 36 POS 2.54MM datasheet.pdf