Vishay/BCcomponents MKP383320063JC02R0
MKP383320063JC02R0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383320063JC02R0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 630VDC 0.02UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383320063JC02R0.pdf
Availability of MKP383320063JC02R0
QUANTITY
MKP383320063JC02R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383320063JC02R0
Internal Part NumberEIS-MKP383320063JC02R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package950
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance0.02µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383320063JC02R0
Related LinksMKP383320, MKP383320063JC02R0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383320063JC02R0 Details Description
Related parts for MKP383320063JC02R0
REGULATOR 15.0V 1A SMD CU-HS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 30AWG 6IN datasheet.pdf
RES SMD 0.009 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 30"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
FILTER SAW 722.00 MHZ SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf