Vishay/BCcomponents MKP383391025JC02Z0
MKP383391025JC02Z0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383391025JC02Z0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 250VDC 0.091UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383391025JC02Z0.pdf
Availability of MKP383391025JC02Z0
QUANTITY
MKP383391025JC02Z0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383391025JC02Z0
Internal Part NumberEIS-MKP383391025JC02Z0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package550
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance0.091µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383391025JC02Z0
Related LinksMKP383391, MKP383391025JC02Z0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383391025JC02Z0 Details Description
Related parts for MKP383391025JC02Z0
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THYRISTOR 170V 150A SMB datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 10NS 256CABGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf