Vicor Corporation V300A48C500B
V300A48C500B picture photo
Mfg. Part Number
V300A48C500B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V300A48C500B.pdf
Availability of V300A48C500B
QUANTITY
V300A48C500B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48C500B
Internal Part NumberEIS-V300A48C500B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48C500B
Related LinksV300A4, V300A48C500B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48C500B Details Description
Related parts for V300A48C500B
CONN SOCKET 14-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
KIT CAP CERAMIC 20 VAL 20 EA X5R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
LOCKING TERMINATOR TOOL 9"" datasheet.pdf