Littelfuse SMBJ200CA
SMBJ200CA picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ200CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 200VWM 324VC SMB
Datasheet Download
SMBJ200CA.pdf
Availability of SMBJ200CA
QUANTITY
SMBJ200CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ200CA
Internal Part NumberEIS-SMBJ200CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Featured ProductLittelfuse and Digi-Key offer kits for popular TVS SMD diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)200V
Voltage - Breakdown (Min)224V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp324V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.9A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ200CA
Related LinksSMBJ, SMBJ200CA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMBJ200CA Details Description
Related parts for SMBJ200CA
IC SINK DRIVER LATCHED 14SOIC datasheet.pdf
CONN END CAP FOR CORRUGATED TUBE datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 4POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 125MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 3V datasheet.pdf