Sullins Connector Solutions RBC50DETN
RBC50DETN picture photo
Mfg. Part Number
RBC50DETN
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 50POS THRUHL
Datasheet Download
RBC50DETN.pdf
Availability of RBC50DETN
QUANTITY
RBC50DETN Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC50DETN
Internal Part NumberEIS-RBC50DETN
Series-
PackagingTray
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC50DETN
Related LinksRBC5, RBC50DETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC50DETN Details Description
Related parts for RBC50DETN
RES SMD 6.34KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SCR MOD PWR-BLOK 800V 200A datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 12W datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 25NS 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 33.6 OHM 0.1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
TOOL REMOVAL M81969/20-02 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.15V 0.15A 6XDFN datasheet.pdf