Microchip Technology PIC16F870-I/SO
PIC16F870-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F870-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16F870-I/SO.pdf
Availability of PIC16F870-I/SO
QUANTITY
PIC16F870-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F870-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F870-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUART/USART
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F870-I/SO
Related LinksPIC16F8, PIC16F870-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F870-I/SO Details Description
Related parts for PIC16F870-I/SO
TXRX 16BIT BIDIR 5V I/O 54FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 32VDC 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 250V 6.3A PCB datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 75W datasheet.pdf
CONN SMPM PLUG 50OHM SMT datasheet.pdf