Vishay/BCcomponents MKP383410040JC02R0
MKP383410040JC02R0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383410040JC02R0
Brief Description
CAP FILM 400VDC 0.1UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383410040JC02R0.pdf
Availability of MKP383410040JC02R0
QUANTITY
MKP383410040JC02R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383410040JC02R0
Internal Part NumberEIS-MKP383410040JC02R0
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package700
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383410040JC02R0
Related LinksMKP383410, MKP383410040JC02R0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383410040JC02R0 Details Description
Related parts for MKP383410040JC02R0
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 5POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
LAPPING FILM ALUM OXIDE 150' X4" datasheet.pdf
LED PMI RECESSED 110VAC BLUE datasheet.pdf