Vishay/BCcomponents MKP383515025JKP2T0
MKP383515025JKP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383515025JKP2T0
Brief Description
CAP FILM 250VDC 1.5UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383515025JKP2T0.pdf
Availability of MKP383515025JKP2T0
QUANTITY
MKP383515025JKP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383515025JKP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP383515025JKP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383515025JKP2T0
Related LinksMKP383515, MKP383515025JKP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383515025JKP2T0 Details Description
Related parts for MKP383515025JKP2T0
TERM BLOCK HDR 46POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 9' ORN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 180KHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 200MA 400 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 800NH 17A 3.4 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 150MA 9.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 12POS SMT 5MM datasheet.pdf