Vishay/Dale RNC55J7771BSRSL
RNC55J7771BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7771BSRSL
Brief Description
RES 7.77K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7771BSRSL.pdf
Availability of RNC55J7771BSRSL
QUANTITY
RNC55J7771BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7771BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7771BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.77k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7771BSRSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7771BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7771BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J7771BSRSL
Crystal 3.6864MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 54POS DUAL TIN datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 35NS 48DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1CH 500KSPS 16-MSOP datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW DO220AA datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf