Vishay/BCcomponents MKP385156250JII2B0
MKP385156250JII2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385156250JII2B0
Brief Description
CAP FILM 0.00056UF 5% 2500VDC AX
Datasheet Download
MKP385156250JII2B0.pdf
Availability of MKP385156250JII2B0
QUANTITY
MKP385156250JII2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385156250JII2B0
Internal Part NumberEIS-MKP385156250JII2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385156250JII2B0
Related LinksMKP385156, MKP385156250JII2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385156250JII2B0 Details Description
Related parts for MKP385156250JII2B0
RELAY SSR SCR 110A 530V PNL MNT datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 14SOIC datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER I2C STEP DVR NQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
AMP POWER D/LOCK PLUG HSG 6P datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X7R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MMIC NON-REFL SW SP8T 24SMD datasheet.pdf
JT 15C 14#20 1#16 PIN RECP datasheet.pdf
1500UF 25V 30X43 105C AXI datasheet.pdf