Vishay/BCcomponents MKP385156250JIM2T0
MKP385156250JIM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385156250JIM2T0
Brief Description
CAP FILM 0.00056UF 5% 2500VDC AX
Datasheet Download
MKP385156250JIM2T0.pdf
Availability of MKP385156250JIM2T0
QUANTITY
MKP385156250JIM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385156250JIM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385156250JIM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385156250JIM2T0
Related LinksMKP385156, MKP385156250JIM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385156250JIM2T0 Details Description
Related parts for MKP385156250JIM2T0
Connector Header, Bottom Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 1K 8DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20A TO-3P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BATTERY PACK 7.2V 2450MAH NIMH datasheet.pdf
CONN SEMI-COVER 8POS FOR XG5M datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf