Vishay/BCcomponents MKP385162125JCA2B0
MKP385162125JCA2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385162125JCA2B0
Brief Description
CAP FILM 0.00062UF 5% 1250VDC AX
Datasheet Download
MKP385162125JCA2B0.pdf
Availability of MKP385162125JCA2B0
QUANTITY
MKP385162125JCA2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385162125JCA2B0
Internal Part NumberEIS-MKP385162125JCA2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance620pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC450V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385162125JCA2B0
Related LinksMKP385162, MKP385162125JCA2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385162125JCA2B0 Details Description
Related parts for MKP385162125JCA2B0
IC OPAMP GP 8MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 2K OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONN SPLICE 12-16AWG THRU datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.25A 300 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 68POS SMD datasheet.pdf
IGBT 600V 100A SOT-227B datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf