Vishay/BCcomponents MKP385175125JCM2B0
MKP385175125JCM2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385175125JCM2B0
Brief Description
CAP FILM 0.00075UF 5% 1250VDC AX
Datasheet Download
MKP385175125JCM2B0.pdf
Availability of MKP385175125JCM2B0
QUANTITY
MKP385175125JCM2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385175125JCM2B0
Internal Part NumberEIS-MKP385175125JCM2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Packaging*
Capacitance750pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC450V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385175125JCM2B0
Related LinksMKP385175, MKP385175125JCM2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385175125JCM2B0 Details Description
Related parts for MKP385175125JCM2B0
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 12V 1250MA SINGLE A datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
RES 237 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf