Vishay/BCcomponents MKP385175160JDA2B0
MKP385175160JDA2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385175160JDA2B0
Brief Description
CAP FILM 0.00075UF 5% 1600VDC AX
Datasheet Download
MKP385175160JDA2B0.pdf
Availability of MKP385175160JDA2B0
QUANTITY
MKP385175160JDA2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385175160JDA2B0
Internal Part NumberEIS-MKP385175160JDA2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Packaging*
Capacitance750pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385175160JDA2B0
Related LinksMKP385175, MKP385175160JDA2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385175160JDA2B0 Details Description
Related parts for MKP385175160JDA2B0
CAP CER 470PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf