Vishay/BCcomponents MKP385210100JCI2B0
MKP385210100JCI2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385210100JCI2B0
Brief Description
CAP FILM 0.001UF 5% 1000VDC AXIA
Datasheet Download
MKP385210100JCI2B0.pdf
Availability of MKP385210100JCI2B0
QUANTITY
MKP385210100JCI2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385210100JCI2B0
Internal Part NumberEIS-MKP385210100JCI2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385210100JCI2B0
Related LinksMKP385210, MKP385210100JCI2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385210100JCI2B0 Details Description
Related parts for MKP385210100JCI2B0
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN FPC VERT 25POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SO datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 3.3V 5V 2X12V 150W datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf