Vishay/BCcomponents MKP385212200JC02H0
MKP385212200JC02H0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385212200JC02H0
Brief Description
CAP FILM 0.0012UF 5% 2000VDC AXI
Datasheet Download
MKP385212200JC02H0.pdf
Availability of MKP385212200JC02H0
QUANTITY
MKP385212200JC02H0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385212200JC02H0
Internal Part NumberEIS-MKP385212200JC02H0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,300
Packaging*
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385212200JC02H0
Related LinksMKP385212, MKP385212200JC02H0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385212200JC02H0 Details Description
Related parts for MKP385212200JC02H0
TRANS PNP 50V 5A I-PAK datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 2.8A 150 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 28AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PDU 3-PHASE SWITCHED 208V 12.6KW datasheet.pdf