Vishay/BCcomponents MKP385215200JC02H0
MKP385215200JC02H0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385215200JC02H0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0015UF 5% 2000VDC AXI
Datasheet Download
MKP385215200JC02H0.pdf
Availability of MKP385215200JC02H0
QUANTITY
MKP385215200JC02H0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385215200JC02H0
Internal Part NumberEIS-MKP385215200JC02H0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385215200JC02H0
Related LinksMKP385215, MKP385215200JC02H0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385215200JC02H0 Details Description
Related parts for MKP385215200JC02H0
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 160A 690V AC TYPE T BRITISH datasheet.pdf
COVER PLATE FOR SNGL 1.572 DIA datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM SOT891 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 80MM datasheet.pdf
BLZP 5.08/04/90F SN BK BX datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 90POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 650W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf