Vishay/BCcomponents MKP385216250JI02W0
MKP385216250JI02W0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385216250JI02W0
Brief Description
CAP FILM 0.0016UF 5% 2500VDC AXI
Datasheet Download
MKP385216250JI02W0.pdf
Availability of MKP385216250JI02W0
QUANTITY
MKP385216250JI02W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385216250JI02W0
Internal Part NumberEIS-MKP385216250JI02W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package600
Packaging*
Capacitance1600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385216250JI02W0
Related LinksMKP385216, MKP385216250JI02W0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385216250JI02W0 Details Description
Related parts for MKP385216250JI02W0
CONN IDC SOCKET 44POS W/POL 30AU datasheet.pdf
CONN CAP 20POS MINI UNIV-MATE 2 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 15W datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 30A TO247AD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD BUFF 20-TQFN datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TACHOMETER LED 6 CHAR 115/230V datasheet.pdf
RES 597 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
VINYL INSUL HIGHLAND BUTT SPLICE datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf