Vishay/Dale RNC50J12R7BSRSL
RNC50J12R7BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J12R7BSRSL
Brief Description
RES 12.7 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J12R7BSRSL.pdf
Availability of RNC50J12R7BSRSL
QUANTITY
RNC50J12R7BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J12R7BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J12R7BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J12R7BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J12R7BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J12R7BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J12R7BSRSL
IC MONITOR RESET 4.62V SOT23 TR datasheet.pdf
CAP FILM 8UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
PIANO STYLE DIP SWITCH datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 10A TO220FP datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/14/180F 3.2 BK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 114.285MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS CABLE PIN datasheet.pdf