Vishay/BCcomponents MKP385230160JC02H0
MKP385230160JC02H0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385230160JC02H0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.003UF 5% 1600VDC AXIA
Datasheet Download
MKP385230160JC02H0.pdf
Availability of MKP385230160JC02H0
QUANTITY
MKP385230160JC02H0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385230160JC02H0
Internal Part NumberEIS-MKP385230160JC02H0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance3000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385230160JC02H0
Related LinksMKP385230, MKP385230160JC02H0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385230160JC02H0 Details Description
Related parts for MKP385230160JC02H0
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
FERRULE 0.75MM 6 1 = 1000PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF GRN TRI BLK datasheet.pdf
CAP CER 600PF 13KV R42 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf