Vishay/BCcomponents MKP385256250JIM2T0
MKP385256250JIM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385256250JIM2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0056UF 5% 2500VDC AXI
Datasheet Download
MKP385256250JIM2T0.pdf
Availability of MKP385256250JIM2T0
QUANTITY
MKP385256250JIM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385256250JIM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385256250JIM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385256250JIM2T0
Related LinksMKP385256, MKP385256250JIM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385256250JIM2T0 Details Description
Related parts for MKP385256250JIM2T0
IDC CABLE - MSR14A/MC14G/MSR14A datasheet.pdf
CONN CONT EARTH SCKT 16AWG TIN datasheet.pdf
IC FPGA 138 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
RJF TV FIELD THREADED JAM NUT RE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 310VAC AXIA datasheet.pdf