Vishay/BCcomponents MKP385282250JI02W0
MKP385282250JI02W0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385282250JI02W0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0082UF 5% 2500VDC AXI
Datasheet Download
MKP385282250JI02W0.pdf
Availability of MKP385282250JI02W0
QUANTITY
MKP385282250JI02W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385282250JI02W0
Internal Part NumberEIS-MKP385282250JI02W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package450
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385282250JI02W0
Related LinksMKP385282, MKP385282250JI02W0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385282250JI02W0 Details Description
Related parts for MKP385282250JI02W0
CAP TANT 22UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 50ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 2POS TIN datasheet.pdf
RES 255K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 47.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf