Vishay/BCcomponents MKP385316085JC02H0
MKP385316085JC02H0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385316085JC02H0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.016UF 5% 850VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385316085JC02H0.pdf
Availability of MKP385316085JC02H0
QUANTITY
MKP385316085JC02H0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385316085JC02H0
Internal Part NumberEIS-MKP385316085JC02H0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package850
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance0.016µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385316085JC02H0
Related LinksMKP385316, MKP385316085JC02H0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385316085JC02H0 Details Description
Related parts for MKP385316085JC02H0
IDC CABLE - AKR16G/AE16G/X datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH PP 125C SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS MALE R/A SLD datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
RES MO 2W 0.82 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
ISO71XXDBQ EVALUATION MODULE datasheet.pdf
OSC TCXO 16.32MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf