Vishay/BCcomponents MKP385320025JB02G0
MKP385320025JB02G0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385320025JB02G0
Brief Description
CAP FILM 0.02UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385320025JB02G0.pdf
Availability of MKP385320025JB02G0
QUANTITY
MKP385320025JB02G0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385320025JB02G0
Internal Part NumberEIS-MKP385320025JB02G0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Packaging*
Capacitance0.02µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385320025JB02G0
Related LinksMKP385320, MKP385320025JB02G0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385320025JB02G0 Details Description
Related parts for MKP385320025JB02G0
SWITCH MINI SPDT PIN PLUNG.187QC datasheet.pdf
IC SHIFT REGST 8BIT PI-SO 16DIP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 3 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1/2-48" YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
8UF 350V 11.125X38.1 85C AXI datasheet.pdf