Vishay/BCcomponents MKP385320040JB02W0
MKP385320040JB02W0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385320040JB02W0
Brief Description
CAP FILM 0.02UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385320040JB02W0.pdf
Availability of MKP385320040JB02W0
QUANTITY
MKP385320040JB02W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385320040JB02W0
Internal Part NumberEIS-MKP385320040JB02W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Packaging*
Capacitance0.02µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385320040JB02W0
Related LinksMKP385320, MKP385320040JB02W0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385320040JB02W0 Details Description
Related parts for MKP385320040JB02W0
IC REG LDO ADJ 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 40POS SGL END 2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPST-NO 1MA SMD 5V datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf