Visual Communications Company, LLC 900106X072RN
900106X072RN picture photo
Mfg. Part Number
900106X072RN
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED CARTRIDGE RED 2.7V 60A CYL
Datasheet Download
900106X072RN.pdf
Availability of 900106X072RN
QUANTITY
900106X072RN Order Process
Ship out your order
Specifications of 900106X072RN
Internal Part NumberEIS-900106X072RN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series900
TypeIncandescent
Lamp ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2.7V
Current60mA
Panel Cutout Shape-
Panel Cutout Dimensions-
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)900106X072RN
Related Links900106, 900106X072RN Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
900106X072RN Details Description
Related parts for 900106X072RN
IDC CABLE - MSR20K/MC20G/MCS20K datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 27K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE P 9.7UH N30 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf