Vishay/BCcomponents MKP385333016JC02G0
MKP385333016JC02G0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385333016JC02G0
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385333016JC02G0.pdf
Availability of MKP385333016JC02G0
QUANTITY
MKP385333016JC02G0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385333016JC02G0
Internal Part NumberEIS-MKP385333016JC02G0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
Packaging*
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385333016JC02G0
Related LinksMKP385333, MKP385333016JC02G0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385333016JC02G0 Details Description
Related parts for MKP385333016JC02G0
PTC RESETBL 60V/600V .150A RAD datasheet.pdf
RELAY REED DPST 1A 5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
WIRE STRIPPER AIE M-SPX 1.5-6.0 datasheet.pdf
CONN DUST CAP PLASTIC M23 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf