Vishay/BCcomponents MKP385333160JFM2B0
MKP385333160JFM2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385333160JFM2B0
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1600VDC AXIA
Datasheet Download
MKP385333160JFM2B0.pdf
Availability of MKP385333160JFM2B0
QUANTITY
MKP385333160JFM2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385333160JFM2B0
Internal Part NumberEIS-MKP385333160JFM2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
Packaging*
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385333160JFM2B0
Related LinksMKP385333, MKP385333160JFM2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385333160JFM2B0 Details Description
Related parts for MKP385333160JFM2B0
OSC 3.3V PROG CMOS TRI ST 50PPM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.00MM 2POS OR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
SCR PHSE CTRL MOD 800V 175A datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 530 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP4T 13A 125V datasheet.pdf