Vishay/BCcomponents MKP385347025JCI2B0
MKP385347025JCI2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385347025JCI2B0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385347025JCI2B0.pdf
Availability of MKP385347025JCI2B0
QUANTITY
MKP385347025JCI2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385347025JCI2B0
Internal Part NumberEIS-MKP385347025JCI2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385347025JCI2B0
Related LinksMKP385347, MKP385347025JCI2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385347025JCI2B0 Details Description
Related parts for MKP385347025JCI2B0
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU ZIP 16MHZ 100QFP datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC VOLT DET 2.6V P-P SOT89-3 datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SSR 25A BURST FIRE CONTROL 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
COVER DUCT PVC BLUE 2M datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 35MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf