Vishay/BCcomponents MKP385362100JC02Z0
MKP385362100JC02Z0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385362100JC02Z0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.062UF 5% 1000VDC AXIA
Datasheet Download
MKP385362100JC02Z0.pdf
Availability of MKP385362100JC02Z0
QUANTITY
MKP385362100JC02Z0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385362100JC02Z0
Internal Part NumberEIS-MKP385362100JC02Z0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance0.62µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385362100JC02Z0
Related LinksMKP385362, MKP385362100JC02Z0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385362100JC02Z0 Details Description
Related parts for MKP385362100JC02Z0
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-120V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
KIT CONN & CORD MICRO-CHANGE datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 11.18MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3 OHM 1206 datasheet.pdf