Vishay/BCcomponents MKP385375040JF02W0
MKP385375040JF02W0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385375040JF02W0
Brief Description
CAP FILM 0.075UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385375040JF02W0.pdf
Availability of MKP385375040JF02W0
QUANTITY
MKP385375040JF02W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385375040JF02W0
Internal Part NumberEIS-MKP385375040JF02W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,100
Packaging*
Capacitance0.075µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385375040JF02W0
Related LinksMKP385375, MKP385375040JF02W0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385375040JF02W0 Details Description
Related parts for MKP385375040JF02W0
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
CONN RECEPT CHAMP 50POS EDGE MT datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF HISIDE DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf