| Internal Part Number | EIS-MKP385416025JC02G0 | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note | |
| Standard Package | 750 | |
| Packaging | * | |
| Capacitance | 0.16µF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage Rating - AC | 160V | |
| Voltage Rating - DC | 250V | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C | |