Vishay/BCcomponents MKP385416025JCA2B0
MKP385416025JCA2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385416025JCA2B0
Brief Description
CAP FILM 0.16UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385416025JCA2B0.pdf
Availability of MKP385416025JCA2B0
QUANTITY
MKP385416025JCA2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385416025JCA2B0
Internal Part NumberEIS-MKP385416025JCA2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Packaging*
Capacitance0.16µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385416025JCA2B0
Related LinksMKP385416, MKP385416025JCA2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385416025JCA2B0 Details Description
Related parts for MKP385416025JCA2B0
OSCILLATOR CMOS PROG 5V OE SMD datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 390 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 334MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 167MHZ TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
100UF 16V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf