Murata Electronics North America RDE5C1H182J0K1H03B
RDE5C1H182J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H182J0K1H03B
Brief Description
CAP CER 1800PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H182J0K1H03B.pdf
Availability of RDE5C1H182J0K1H03B
QUANTITY
RDE5C1H182J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H182J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H182J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H182J0K1H03B
Related LinksRDE5C1H18, RDE5C1H182J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H182J0K1H03B Details Description
Related parts for RDE5C1H182J0K1H03B
RES SMD 36.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.3PF 25V 0402 datasheet.pdf
IC QUAD SER 16B VOUT D/A 48-SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf