Vishay/BCcomponents MKP385416100JIM2T0
MKP385416100JIM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385416100JIM2T0
Brief Description
CAP FILM 0.16UF 5% 1000VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385416100JIM2T0.pdf
Availability of MKP385416100JIM2T0
QUANTITY
MKP385416100JIM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385416100JIM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385416100JIM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package200
Packaging*
Capacitance0.16µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385416100JIM2T0
Related LinksMKP385416, MKP385416100JIM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385416100JIM2T0 Details Description
Related parts for MKP385416100JIM2T0
FIXED IND 180NH 450MA 280 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 40NS 16SOIC datasheet.pdf
IC POT DUAL 32TAP 20-QFN datasheet.pdf
BUZZ VAC 2KHZ CONTIN datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
Connector Header 47 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0082UF RADIAL datasheet.pdf