Vishay/BCcomponents MKP385420200JKP2T0
MKP385420200JKP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385420200JKP2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.2UF 5% 2000VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385420200JKP2T0.pdf
Availability of MKP385420200JKP2T0
QUANTITY
MKP385420200JKP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385420200JKP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385420200JKP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance0.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385420200JKP2T0
Related LinksMKP385420, MKP385420200JKP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385420200JKP2T0 Details Description
Related parts for MKP385420200JKP2T0
LED VCSEL MICRO LENS 850NM ST datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 9A HLD T/R datasheet.pdf
IC DSP CTLR 16BIT 196CSPBGA datasheet.pdf
IC REG LDO -6V 1A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf