Vishay/BCcomponents MKP385436016JFI2B0
MKP385436016JFI2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385436016JFI2B0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.36UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385436016JFI2B0.pdf
Availability of MKP385436016JFI2B0
QUANTITY
MKP385436016JFI2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385436016JFI2B0
Internal Part NumberEIS-MKP385436016JFI2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance0.36µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385436016JFI2B0
Related LinksMKP385436, MKP385436016JFI2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385436016JFI2B0 Details Description
Related parts for MKP385436016JFI2B0
RES SMD 33K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-MINIDIP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAWAY 8POS AU datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 84FBGA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 45UF 5% 500VDC RADIAL datasheet.pdf